Cover art for podcast ODZNOVA - Praktický sprievodca životom by Martina Valachová, www.40plus.sk, valachova777@gmail.com

ODZNOVA - Praktický sprievodca životom by Martina Valachová, www.40plus.sk, valachova777@gmail.com

69 EpisodesProduced by Martina Valachová 40plus valachova777@gmail.comWebsite

Život po 40-ke začína akoby ODZNOVA. So svojimi výzvami, ale i krásou, ktorú vieme rozoznať vďaka skúsenostiam. Preto sme názov podcastu inovovali. Zakomponovali sme doň slovo ODZNOVA - Praktický sprievodca životom.V Magazíne 40plus prinášame inšpirácie a rady odborníkov v oblasti práce, podnikania,… read more

55:19

#19 Ako otehotnieť, keď to nejde? Rozhovor s MUDr. Martinom Petrenkom

Dnes sa budeme sa rozprávať najmä o tom, ako otehotnieť, keď to nejde. Témou bude aj takzvaná epidémia neplodnosti, pretože ľudia v dnešnej dobe oveľa menej intímne žijú. Preberieme si aj možnosti otehotnenia prirodzenou cestou vďaka špeciálnym popdporným doplnkom stravy a budeme odpovedať aj na niektoré otázky našich čitateľov, ktoré súvisia s témou ako otehotnieť.

Mojim dnešným hosťom bol MUDr. Martin Petrenko.

V rozhovore nájdete odpovede aj na tieto otázky:

Kde je  problém aktuálnej epidémie neplodnosti?

Je pravda, že viac ako 60% problémov, ktoré stoja za neplodnosťou majú na svedomí muži? Čo sa to s mužmi deje a prečo to tak je?

Mladí ľudia strácajú záujem o sex. To ako naozaj?

Dôvodom, prečo ženy nevedia otehotnieť je podľa štatistík zlá životospráva, minimum pohybu a samozrejme stres. Dosť často sa vraj stáva, že páry prídu za lekárom a prakticky automaticky sa po dvoch či troch mesiacoch neúspešných pokusov otehotnieť prirodzenou cestou, pýtajú na asistovanú reprodukciu. Čo v takejto situácii robiť? Resp. sú možnosti ako sa pokúsiť za pomoci účinných látok otehotnieť prirodzene?

Keď som pripravovala podcast, oslovila som čitateľov nášho magazínu, aby poslali k téme otázky. Tu sú otázky čitateľov a v podcaste nájdete odpovede na ne:

a) Dobrý deň s manželom už jedno bábo máme. To sa nám podarilo za necelé tri mesiace. Teraz sa už od začiatku roka snažíme o bábo a nič. Asi je to tým, že ja stále na to myslím, ale fakt ho veľmi chcem. Pomôžte nám. Ďakujem. Takže tu sa na bábätku pracuje 8 mesiacov.. Je to dosť dlhá doba na to, aby boli budúci rodičia zúfalí?
b) Ďalšia čitateľka sa pýta: Dobrý deň, moje telo je stále pripravené na dieťatko, iba že problém je v partnerovi. Nemá s čím strieľať. Čo by mal urobiť aby mal spermie? Má síce 40, ale sedavé zamestnanie. nadváhu, zlý tlak, atď. Som z toho nešťastná. Sme na dovolenke, ale ten sex je čistá katastrofa.
c) Ďalšia čitateľka sa pýta: Ako mám otehotnieť keď ovulacný test je negatívny?
d) Chcela by som vedieť či sa robí nejaký výskum -štatistiky so ženami po hormonálnom-umelom otehotnení, konkrétne či sa sleduje u koľkých z nich sa prejavila rakovina a v akom odstupe po otehotnení.?
e) Ďalšia otázka súvisí s nastavením mysle. Čo hovorí pán doktor na to, že sa hovorí, že keď na to prestaneš myslieť, tak to príde. Dá sa to?
f) Dobrý deň, povedali mi že mám PCO. Nemám cyklus ani ovuláciu, všetky vyšetrenia sú v poriadku. Problémy začali. keď som pribrala za dva mesiace cca 15kg, Ddvtedy váha stojí, no cyklus zmizol. Donútili masť ísť na IVF, že inú šancu nemám ... Aký máte názor.prosím na PCOS?
Na Driling vaječníkov.?
g) Rada by som vedela prečo genetické testy plodu resp. Embrya pri podozrení na genetickú poruchu u jedného z rodičov si musí hradiť klient (rodič) a nie sú  ešte stále preplácané poisťovňou... cena za test embrya je 1000e... 

h) posledná otázka, existuje niekto na SK, kto by sa venoval ženám, ktoré chcú otehotnieť, no sú nositeľkami nezvyčajných a extrémne zriedkavých genetických porúch, ako napríklad ja, ktorej indikovali mikroduplikaciu v chromozómovej oblasti 8p23 v rozsahu 3,75Mb? Existuje nejaké výskumné centrum, vedecký ústav či lekár v tejto oblasti? 

Prajem príjemné počúvanie. Martina Valachová

Kto je Martin Petrenko?

Gynekológ - pôrodník. Pracujete v odbore 41 rokov, z toho 26 rokov ako primár dvoch najväčších univerzitných kliník – v Brne a v Bratislave. 35 rokov sa špecializuje na partnerskú neplodnosť Jeho druhým pracovným hobby je gynekologická endoskopia. Je hlavným odborníkom MZ SR pre reprodukčnú medicínu. Z Brna sa po 14 rokoch vrátil, aby založil jediné Univerzitné centrum reprodukčnej medicíny na Slovensku.


Educational emoji reaction

Educational

Interesting emoji reaction

Interesting

Funny emoji reaction

Funny

Agree emoji reaction

Agree

Love emoji reaction

Love

Wow emoji reaction

Wow

Listen to ODZNOVA - Praktický sprievodca životom by Martina Valachová, www.40plus.sk, valachova777@gmail.com

RadioPublic

A free podcast app for iPhone and Android

 • User-created playlists and collections
 • Download episodes while on WiFi to listen without using mobile data
 • Stream podcast episodes without waiting for a download
 • Queue episodes to create a personal continuous playlist
RadioPublic on iOS and Android
Or by RSS
RSS feed
https://anchor.fm/s/12427108/podcast/rss

Connect with listeners

Podcasters use the RadioPublic listener relationship platform to build lasting connections with fans

Yes, let's begin connecting
Browser window

Find new listeners

 • A dedicated website for your podcast
 • Web embed players designed to convert visitors to listeners in the RadioPublic apps for iPhone and Android
Clicking mouse cursor

Understand your audience

 • Capture listener activity with affinity scores
 • Measure your promotional campaigns and integrate with Google and Facebook analytics
Graph of increasing value

Engage your fanbase

 • Deliver timely Calls To Action, including email acquistion for your mailing list
 • Share exactly the right moment in an episode via text, email, and social media
Icon of cellphone with money

Make money

 • Tip and transfer funds directly to podcastsers
 • Earn money for qualified plays in the RadioPublic apps with Paid Listens