Seks, sens i reszta życia. Audycje sensualne i inspirujące - do poszukiwania równowagi, dbałości o relacje i emocje. Krytyczne - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ideologia, kultura i deficyty w myśleniu. Dla tych, którym o zmierzchu najlepiej się myśli. I dla tych dla których zmierzch to pora na odpoczy… read more
Duchota i presja, tak opisałyśmy warunki do macierzyństwa w Polsce, rozmawiając z Aleksandrą Józefowską. Mówiłyśmy o tym jakie bywają polskie matki, …
O tajemnicach umysłów wielkich detektywów. Jak stać się bardziej niczym Geralt lub Sherlock rozwiązujący trudne zagadki we wspaniałym stylu? Czym …
Dla osób z Japonii gniew, tak jak my go realizujemy, jest nie do przyjęcia. Dla Amerykanx szczerość oznacza wzmacnianie ego. Czy zatem emocje naprawdę są uniwersalne?
Co to znaczy, że wszyscy jesteśmy WEIRD oraz MINE, …
Prawdziwie jesienny odcinek poświęcony różnym rodzajom tęsknot. Od zaskakujących faktów na temat nostalgii, która okazuje się być uczuciem …
Pretekstem do rozmowy z Cvetą Dimitrovą, psychoterapeutką jest książka "Mężczyzna o pięknym głosie" wydana przez Znak Literanova. Jednak to tylko początek bardzo emocjonalnej dyskusji o tym, czym stała się …
Czy zemsta jest słodka i świadczy o sile, a może powinnyśmy iść za wskazaniami popularnych poradników i udowadniać naszą wyższość moralną? Odcinek …
Przerażony opos zamienia się w drewienko i podobnie jest z nami, gdy stajemy wobec decyzji większych od nas. Są sytuacje w których nie da się "wybrać dobrze” korzystając z tradycyjnych sposobów myślenia, ponieważ …
W ostatniej rozmowie poświęconej wpływowi technologii na nasze życie, wypytuję Jacka Mańko, kognitywistę i badacza społeczeństwa oraz technologii z …
Z Agnieszką Koch, psycholożką i psychoterapeutką, wykładowczynią na warszawskim SWPS rozmawiam o różnych aspektach cyberpsychologii. O tym, w jaki …
W kolejnej rozmowie o technologicznym stanie rzeczywistości wypytuję Artura Kurasińskiego jak widzi główne zagadnienia współczesności. Czy jest coś …
Pierwszy odcinek wakacyjnego cyklu poświęconego pytaniom i namysłom wokół technologii i sposobu w jaki modyfikuje wszystkie warstwy rzeczywistości …
Na złość matce odmrożę sobie uszy, to najprostszy przykład reaktancji, czyli oporu. Bardzo nas łatwo uruchomić do różnych form sprzeciwu, które mają nam przywrócić sprawczość i autonomię, gorzej, że przy okazji …
Co rozwala nasze relacje? Niekoniecznie są to Wielkie Zdrady i Epickie Afery, choć te też się zdarzają. Najbardziej odpowiedzialne za erozję głębokich relacji romantycznych i przyjacielskich są małe, prozaiczne …
Podziw to przedziwnie skomplikowany i niedoceniany składnik naszego życia psychicznego. To odpowiedź na rzadkie i intensywne wydarzenia, takie jak oglądanie wschodu słońca po wspięciu się na wysoką górę. Ale podziw …
Czy kryzys klimatyczny sprawi, że będziemy dla siebie jeszcze bardziej podli i nienawistni? Czy przy pomocy czekolady serwowanej w formie kupy można …
Co jest opozycją do miłości? Czy nienawiść, jak często uważamy? A może coś zupełnie innego, co przysłania nam drugą osobę i niweczy połączenia. Z jakiego powodu, gdy chcemy zapewnić sobie emocjonalne bezpieczeństwo w …
Twoja prywatna corrida to stan amoku i tunelowego widzenia. Nieuchronny, gdy ktoś macha ci przed twarzą czerwoną płachtą, a ty czujesz, że nie możesz wydostać się z sytuacji. Jednak - czy tak naprawdę nie ma wyjść …
Którędy po dorosłość, niektórzy pytają. I ten odcinek na pewno nie wskaże drogi, może natomiast opowiedzieć o tym, czego będziemy potrzebować by stawać się osobą dorosłą. O zasadniczej, wewnętrznej przeszkodzie w …
Pytania i refleksje po ostatnim odcinku o męskich ciałach sprowadziły moje myślenie w dalekie rejony. Sięgnęłam po „W cieniu Saturna” Jamesa Hollisa, …
Kultura i przekonania formują zarówno stosunek kobiet do ich ciał, jak i przymusy nakładane na męskie ciało. O hegemonicznej męskości, penisach w …
Ciało żeńskie to wieczny powód do strapień. Wielość zdefiniowanych kategorii do których musimy się dopasować, jest dłuższa niż instrukcja obsługi promu kosmicznego.
Najprostsze rzeczy stają się wyzwaniem. Na przykład …
Jest to odcinek, w którym niechcący docieram do odpowiedzi dotyczących szczęścia, chociaż pytam o coś zupełnie innego. Jest o tym, dlaczego …
Metody na odzyskanie kontaktu z bazą będą różne dla każdego z nas, bo nie istnieje jeden algorytm na powrót do ciała. W odcinku rozmawiamy o dwóch bardzo odmiennych formach pracy z ciałem i zespołami napięć - terapii …
Łagodny i otulający odcinek zawierający dwa tłuściutkie kawałki do konsumowania indywidualnego jest moją odpowiedzią na liczne pytania o to jak się z …
O parentyfikacji, czyli przejmowaniu rodzicielskich funkcji przez dzieci, napisano wiele tomów, jednak w tym odcinku posłuży nam ona do zrozumienia w jaki sposób odpinamy się od ciała i własnych emocji. Będzie o ranach, …
Kolejny odcinek mini cyklu o ciele i skutkach odpięcia od niego obejmuje temat nałogów i kompulsji, które są najprostszą metodą na "porzucenie …
Kontakt z bazą, to kontakt z ciałem. Jedynym bezpiecznym schronieniem jakie mamy i ze sobą samym/ samą, jedynym prawdziwym opiekunem_nką, jaki_ka nam w dorosłości został. Niby proste, a jednak wiele osób podróżuje po …
Radioaktywność zamiast mocno już zużytej "toksyczności" jako termin na przeróżne, oparte na dynamice władzy i podległości zagrania, które zdarzają się we wszystkich relacjach, ale jeszcze nie muszą stać się przemocą. …
Nawiązanie do książki Maćka Lorenca, ma być kubłem zimnej wody, od którego zaczynamy naszą rozmowę. Mamy wielki renesans psychodelików, więc warto wyjaśnić liczne zawiłości związane z ich powrotem do laboratoriów, …
Podobno potulne cielęta mają więcej jedzenia i dobrze wychodzą na swojej uległości. A jak to jest z ludźmi? Sprawdzam, czy dogadzanie innym to jest …
Dlaczego zobowiązanie darowizny na znienawidzoną partię polityczną pomoże ci rzucić cukier lub fajki? Dlaczego lepiej mieć dobre nawyki, a najlepiej …
Końce relacji dużo mówią o nas. Te zbyt gwałtowne zerwania i te posiepane, ciągnące się ponad miarę, to próby załatwienia czegoś, co dla wszystkich jest bardzo trudne - zamykania. O tym z jakich powodów dobre kończenie …
Kryzys psychiczny nie jest czymś odległym i abstrakcyjnym, przydarzał się jednej na cztery osoby w Polsce. W związku z tym jak i gdzie żyjemy, osób w …
Raczej wszyscy pragniemy wspaniałych wakacji, czasem nawet marzy nam się, aby te właśnie były "latem miłości" albo "najlepszymi wakacjami życia", bo w końcu mają nam zrekompensować trudy całego roku. W odcinku opowiadam …
Ghosting to znikanie z relacji, połączone z określoną postawą, która doświadczenie nieobecności kogoś zmienia w bardzo nieprzyjemne wydarzenie.
Zastanawiam się, skąd ghosting się w ludziach bierze i co mu pomaga się tak …
Ciekawość może się wydawać dość wakacyjnym tematem, bo przecież egzotyka, poszukiwanie nowości i stymulacji. Jednak okazuje się fundamentalną sprawą …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: …
Konsensualna niemonogamia, poliamoria, związki otwarte, swing to alternatywy dla powszechnego w naszej rzeczywistości pomysłu na "bycie razem", czyli …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: https://bit.ly/3b9bU9e.
…
Temat bycia w pojedynkę ugryziony od nieoczywistej strony. Istniejące plusy i minusy bycia 1, jak i 1+. Jednak ich omawianie nie wnosi zbyt dużo, bo i tak trawa w ogródku sąsiada jest bardziej zielona. Ci, co są w …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: …
Stosunek do macierzyństwa dla cis kobiety jest jednym z ważniejszych, tożsamościowych wyborów. Ale decyzja „mieć, czy nie mieć” nie przychodzi łatwo, plącze się w odnogach osobistych przekonań i często jest zasnuta mgłą …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: …
Mamy "kryzys małżeństwa" w Polsce, który ja odczytuję, jako pierwszą (od bardzo dawna) refleksję nad tą instytucją. Zastanowienie się nad tym - po co …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: …
Zjawisko synchronizacji może wyglądać jak coś magicznego - chemia dwóch osób, które czują, że do siebie pasują; znakomite s*ksualn* spotkanie, doświadczenia wspólnego śpiewu i tańca, dające efekt wspólnotowości i …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas: …
Kłócenie się ma złą sławę, nie dlatego, że różnice między ludźmi są "złe", tylko dlatego, że nie umiemy obsługiwać tego procesu. Świat, w którym wszyscy się ze wszystkimi zgadzają, byłby nie do zniesienia, niemożliwy …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. …
Wagonikologia to nauka o wagonikach, a wagoniki, to test na ludzkie wybory w obszarze moralności. Odcinek poświęcony refleksji wokół przekonań …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas pod patronatem RESERVED: …
Rozmowa z Natalią Sarata, aktywistką wspierającą wypalonych aktywistów, o tym jak robić, żeby nie zbłądzić w pomaganiu. Wędrujemy przez mielizny pomagania – rezygnację, frustrację i zmęczenie. Pytamy, czy można zrobić …
Podcast Zdrowie Kobiety przybliża część z najbardziej powszechnych trudności w obszarze psychiki i zdrowia, na które są narażone kobiety. Przygotowany we współpracy z grupą FB Dla Każdej z Nas pod patronatem RESERVED: …
Pomoc i dawanie kojarzą się jednoznacznie pozytywnie. Ten, kto daje wyraża swoją szlachetność i dobre serce. To fakt, że poprzez dawanie i pomoc realizują się bardzo wzniosłe uczucia, ale bywa, że chowamy tam sporo …
Odcinek pierwszy to rozmowa o zaburzeniach odżywiania przeprowadzona z Anną Szostak, prezeską Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania w Poznaniu i psychoterapeutką oraz z Aleksandrą Pakieła, która opowiada o swojej historii …
Jaki może być pierwszy odcinek po eskalacji wojny w Ukrainie?
Fragmentaryczny. Wymyślany w stanie przerażenia i gniewu. Mierząc się z niemocą opisania doświadczenia emocjonalnego, próbuję wyciągnąć z rozsypanej …
W rozmowie z Joanną Gutral omawiamy zjawisko wysokiej wrażliwości, które przez kilka ostatnich lat zawojowało info sferę. Wiemy, że dla wielu osób było ono odkryciem, ale my podchodzimy do tematu krytycznie i poddajemy …
Skoro był Piotruś Pan i Kreon, czas na Wieczną Dziewoję i Amazonkę. Opisuję dwie figury - uroczej, zawsze młodej dziewoi oraz walecznej i zasadniczej Amazonki, które są dwoma (pośród wielu) archetypami żeńskiej …
Piotrusia Pana nie trzeba przedstawiać, wieczny chłopiec mogący wszystko w swojej Nibylandii. Kreona warto przypomnieć - surowy ojciec Antygony i władca Teb, który prawo przedkładał nad miłość do dziecka. Pierwszy i …
Nowy rok swoim nadejściem sugeruje snucie dalekosiężnych planów, pompowanie wachy w marzenia i aspiracje. Jakby teraz był ten najlepszy moment, by zaprojektować Lepszą_ego Siebie i dokonać natychmiastowego wdrożenia.
…
Wiemy już, że magia jest Chaosem, Sztuką i Nauką. Wiemy, że wszystko zależy od tego, kto się magią posługuje, jak i w jakim celu. Ale po co nam czarodziejki w czasach, gdy w kranach płynie ciepła woda, a podróże można …
Razem z moimi rozmówcami Piotrem Jaconiem, autorem książki „My, trans” oraz Kubą mężczyzną transpłciowym, rozmawiamy o transpłciowości, ale też o licznych zjawiskach i postawach jakie jej towarzyszą. Ponieważ tylko Kuba …
Goszczę w odcinku Annę Konieczyńską, autorkę książki "Polacy pod tęczową flagą" oraz Aretę Szpurę, aktywistkę i bohaterkę jednego z rozdziałów tej …
Tęczowy grudzień w Zmierzchach zaczynam odcinkiem zawierającym podstawową wiedzę na temat ludzkich identyfikacji, orientacji, wyłożoną w sposób przystępny. Podstawą jest znana teoria, mówiąca, że człowiek, podobnie jak …
Wyjątkowy bo optymistyczny, odcinek domykający serię o traumach. Od blizn po drugiej wojnie, przez fantazje o wolnej miłości, aż do leczących …
W tym odcinku rzucamy na grilla jedno z najbardziej durnych i przy okazji popularnych powiedzeń, którym zwykliśmy byliśmy zamykać dyskusje o …
Słowo "trauma" służy ostatnio do opisywania niema każdej niewygody, chociaż jest niezwykle precyzyjną definicją stanu najwyższego zagrożenia, który przekracza możliwości adaptacyjne jednostki. Jakie wydarzenia tworzą …
Chociaż większość z nas regularnie podlega długotrwałym obciążeniom psychicznym, to niewiele sobie z tego robimy. A szkoda, bo gdybyśmy potraktowali …
Żałoba nie ma żadnego jednolitego wzoru, ani reguły. Nie można się na nią przygotować, ani przewidzieć, co się z nami stanie, gdy TO się zdarzy. O …
Z Magdaleną Kicińską i Agnieszką Jucewicz rozmawiamy o bohaterach książki "Dom w butelce" , doświadczeniu wzrastania w alkoholowym środowisku i tym, …
Przywykliśmy do terminu DDA, który zakorzenił się zarówno w potocznym opisie osób, które wzrastały w domach alkoholowych, jak i w popkulturze - …
Czym są i dlaczego są rzeczownikami? Czyli odcinek o mundurach, za którymi panny idą sznurem, o szpilkach, lakierowanej skórze i lateksie. O intrygującej naturze bodźców wizualnych skojarzonych z erotycznym i …
Zosia Samosia to nie tylko bohaterka szkolnej przypowiastki dydaktycznej. Zosie mogą być i kobietami, i mężczyznami, i żyją wśród nas. Nie jest to …
Odcinek o wartościach inspirowany serialem "Sceny z życia małżeńskiego" – platforma HBO GO. Wpadamy w świat wartości jak dzik w żołędzie, buszujemy chwilę, by z zaskoczeniem stwierdzić, że gadanie o wartościach może …
Skąd się bierze wyobraźnia erotyczna, by móc snuć własną, wewnętrzną opowieść? Co jej przeszkadza i co na pewno trzeba zostawić za drzwiami?
O fantazjach erotycznych, które przyjmują kształt historii rozmawiam z Martą …
Poczucie winy to stan nieprzyjemny i niepożądany. Wyrzuty sumienia kojarzą nam się oldskulowo i raczej się do nich nikt nie przyzna. A jednak …
Suma wszystkich strachów relacyjnych w jednym słowie - odrzucenie. Leży pod większością naszych niemądrych decyzji, nawiedza po nocach i rujnuje to, co mogłoby się nieźle trzymać. Czy da się konstruktywnie podejść do …
Z choreografką Martą Ziółek próbuję rozmawiać o tańcu, a wychodzi nam epopeja o umyśle osadzonym w ciele, o ruchu, który wydarza się nieustannie i ciągle nas zaskakuje, o jego leczących właściwościach i seksualności …
Z Basią Starecką różni nas wiele, ale w jednym jesteśmy zgodne – żyjemy po to, żeby dobrze zjeść. Rozmawiamy o podróżach za miską, o podstępnej metaforze ukrytej w kaczym zarodku, o najdziwniejszych rzeczach do jedzenia …
Doświadczanie przestrzeni jest nieoczywistą częścią naszego sensorium, ale wpływa na nas nieustannie, nawet jeśli tego nie dostrzegamy. Bycie w przestrzeni jest doświadczeniem, z którego wyrasta poznawanie i rozumienie …
Dotyk to zmysł, którego nie można stracić, ani wyłączyć, chyba że tracimy świadomość albo umieramy. Ten od którego w zasadzie wszystko się zaczyna i który niesie w sobie ciągłą obietnicę kontaktu lub kryzysu. Nawet …
Medytacja jest sposobem istnienia w świecie i wchodzenia w kontakt ze sobą, wprowadzania moralności i duchowości do naszego życia, opieki nad umysłem i kształtowaniem wewnętrznej mądrości. Nie jest drogą na skróty do …
Dźwięki i muzyka otaczają nas nieustannie. Słuch pozwala zbierać dane na temat otaczającego nas świata, orientować się w przestrzeni, składa się na komunikację z innymi. Ale przecież dźwięki to dużo więcej niż funkcja …
Wzrok zdominował nasze sensorium, czyli aparat zmysłowy. Przełożył się na dominację linearności i dosłowności w naszym poznaniu i sprzyja tworzeniu dystansu, wobec tego, co na zewnątrz. Ale można z niego korzystać tak, …
Chociaż filozofowie starożytni uważali węch za zmysł niższy, zwierzęcy i nie traktowali go poważnie, to ewolucjoniści i psychologia ma na ten temat …
Pierwszy odcinek letniej serii Pocztówki ze Zmysłów traktuje o mózgu. Z dr Joanną Podgórską mówimy o jego dwóch półkulach, obalając przy okazji …
Mało jest teorii tak elegancko wyjaśniających nasze związkowe awarie i ich recydywę, jak teoria koluzji związkowych. Oczywiście nie odpowiada na …
Podobno "prawdziwy mężczyzna" nie wie, co to łzy, zaś "prawdziwa kobieta" winna uśmiechać się uroczo lecz nie ostentacyjnie. Z jakiego powodu wstydzimy się łez, ale także unikamy zbyt wyraźnego okazywania radości? …
Wiele się słyszy o wewnętrznym dziecku, o tym jak mamy o nie dbać i jak jest ważne. I w zasadzie to prawda, ale tylko częściowa. Zaraz po komunikacie o wewnętrznym dziecku powinniśmy się dowiadywać, że mamy też …
Czasem się ludzie schodzą i są ze sobą przez życie. A czasem się rozchodzą i to drugie, czasem trzecie, kolejne podejścia już nie rządzą się takimi …
Kontrola w seksie to jest temat zmora. Opisywany z wielu perspektyw nie zawsze ma pożądaną głębię. Bo jakże się dobrze puścić, jak cię coś trzyma? …
Opowiadam o tym, o czym nie dajemy rady myśleć i czuć, gdy myślimy o matkach, jako żywych istotach. O tym, co jest wypartym fragmentem archetypu matki, który woła o przyłączenie pokazując nam swoje złowrogie wcielenia. …
Rozmawiam z Pauliną Klepacz, współautorką książki "Dziwki, zdziry, szmaty" o podwójnym standardzie wokół seksualności, który wciąż działa w Polsce. …
W tym dodatkowym odcinku biorę na warsztat małe kłopoty związane z byciem osobą z waginą. Robiąc przegląd pytań od słuchaczek adresuję te najbardziej typowe dyskomforty i pokazuję ich powody oraz sposoby radzenia sobie …
W zasadzie to jest najprostsza rzecz na świecie: wziąć, co ci potrzebne i dać, co możesz, we właściwym momencie. Ewolucjoniści twierdzą, że ta …
Zaczynamy od wiadomości od słuchacza oraz wiersza Larkina o tym, jak rodzice przygotowują grunt pod nieszczęścia dzieci, zacytowanego w wolnym …
Oddychanie pozostaje czynnością niedocenioną i niezauważaną. A szkoda, bo ciężko jest żyć, bez oddychania. Większość z nas myśli, że oddycha, kiedy zaledwie najczęściej wentylujemy płucka. Porządne oddychanie wykracza …
Chciałam pogadać o tym, dlaczego tak ciężko nam się dogadać, mimo, że zazwyczaj bardzo chcemy, ale moja gościni tak opowiada, że skończyłyśmy na napawaniu się faktem, że komunikacja jest aktem zmysłowym. A stąd już krok …
Pytanie jak przestać być grzeczną dziewczynką pojawia się często w takich poradnikach, w których dominuje opowieść o asertywności, żądaniu zamiast proszenia i działaniom, dzięki którym zrobisz z siebie prawdziwą bicz. …
Odcinek pośrednio inspirowany Wielkanocą, a mówiący o dwóch przeciwstawnych sposobach przeżywania i okazywania miłości. Uczucia do kogoś, do dziecka, a nawet w s*ksie. Jeden ma długą i rozbudowaną tradycję, drugi często …
Niemal wszystkie zwierzątka kochają kapibary, bo kapibarę ciężko jest darzyć niechęcią. Podobnie jest z dobrostanem - ciężko jest się przyczepić do czegoś tak genialnego. Więc się nie czepiam, tylko opowiadam z czego …
Odcinek domykający serię o rozchodzeniu się/rozwodach, poświęcony jest w całości kwestii dzieci i ich bezpieczeństwa emocjonalnego. Rozmawiam z terapeutką dziecięca Magdą Winiarską - Smoczyńską, która opowiada o …
Bliskość, a raczej "ucieczka od bliskości" jest terminem, którym staramy się objaśnić większość relacyjnego zła tego świata. Poniekąd słusznie bo, jak dowodzę w odcinku, bardzo niewiele osób jest poukładanych ze swoją …
Co z tym porno, to jest słabe pytanie, ale najczęściej od niego zaczynamy. Próbując zrozumieć zjawisko, które przez ostatnie 20 lat zmodyfikowało nasze nawyki i myślenie o seksie i ciele, możemy łatwo popaść w …
Żeby nam się chciało chcieć. Zwłaszcza na przednówku, gdy sił brak i zasoby na wyczerpaniu. Odcinek poświęcony motywacji, czyli zdolności …
Audycja dla fanów gatunku. Jest galopadą kucy poprzez chmury pyłu, na zmianę z chmurami brokatu. Kuce są mocno stargane życiem, często idą w spanko, ale o miłości wiedzą całkiem sporo. Mówią o tym, czym miłość nie jest; …
Drugi odcinek poświęcony rozchodzeniu się, utrzymany w duchu refleksyjnym, czyli – jak naumieć się w rozwody/rozejścia? Zakładając, że nie ma czegoś takiego jak idealne rozejście i sprawdzając, gdzie można się potknąć, …
Zazdrość i zawiść, niczym dwie paskudne siostry Kopciuszka są odporne na zdrowy rozsądek i psują, czego dotkną. Nawet odróżnienie zazdrości, od "złego oka" zawiści nie przychodzi nam łatwo, a co dopiero zmierzenie się z …
Zabawa to jest naprawdę poważna sprawa i dotyczy nie tylko dziatwy. Jeśli marzysz czasem, by w twoim życiu wydarzyło się coś epickiego, to posłuchaj …
Astrologia budzi tyle kontrowersji i pogardy, a jednocześnie generuje tyle zachwytów, ślepej wiary i potężnych dochodów, że musiałam zacząć się nad …
Temat rozchodzenia się i rozwodów zyskał ostatnio na aktualności, ze względu na doświadczenia kwarantanny. Jednak zawsze kończenie dłuższej relacji lub małżeństwa, co do którego mieliśmy oczekiwania, że będzie „tym” …
W wielu miejscach można usłyszeć, że pozbycie się ego jest koniecznością, żeby zacząć żyć lepiej i szczęśliwiej. W tym odcinku oglądam - czego byśmy się pozbyli, gdyby rzeczywiście udało nam się ego wyeliminować i jakie …
Rozruchowy odcinek na początek stycznia, który nie jest poświęcony niczemu poważnemu. Tym razem to słuchacze męczą Niedźwiecką, zadając jej pytania. …
Natura wdzięczności jest wieloraka. Można by było powiedzieć – kwantowa, gdyby się człowiek nie bał, że go zakrzyczą. Wdzięczność może być emocją, stanem i dyspozycją, a każdy z jej objawów robi dobrze na mental, tak …
Opowieść o odzyskiwaniu przyjemności poprzez budowanie innego podejścia do czasu. Przecież chcieliśmy jako dorośli, robić wszystko po swojemu-dorosłemu. A skończyliśmy urobieni po łokcie, nie przestając myśleć o …
Odwaga, to wiedza o tym, czego się nie bać – twierdził Platon. Popkultura sugeruje, że to spektakularne czyny ratujące świat od zagłady. Polska …
Ciąg dalszy rozważań o „powrocie pożądania”. Skoro wiemy, że najczęściej to żaden powrót, raczej rekonstrukcja to - którędy do szczęścia zmierzać winnyśmy? Kreślę mapę 4 obszarów: ciała, zmysłów, umysłu i duchowości, z …
Tygrysie pożądań przybywaj! Czy coś takiego. Chciałoby się wypowiedzieć zaklęcie i mieć temat z głowy. Zawsze chcieć i zawsze móc oraz mieć z kim. Tymczasem z tym powrotem pożądania są same kłopoty. Po pierwsze – może …
Odcinek miał być o robieniu seksów zamiast siedzenia w telefonie, a wyszło jak zwykle. Brniemy przez pandemiczny, przymusowy onlajn. Przez społeczne przemiany, które powodują, że nie możesz oderwać wzroku od ekranu. I …
Nie dawajcie się wypychać ze strefy komfortu, to jedna z cenniejszych rzeczy, jakie macie. Jednak, żeby się rozwijać, żeby się dogadywać z ludźmi, trzeba dostrzegać, gdzie i kiedy nie jesteśmy w strefie komfortu, a w …
Uwielbiam przeklinać, a jednocześnie lubię myśleć. Umiem być otwarta i komunikatywna oraz wściekła i żądna krwi. To nie jest zjawisko rzadkie wśród kobiet, bo jesteśmy właścicielkami szerokiego spektrum przeżyć …
O tym, że nastroje mogą tej zimy sięgnąć bruku, niczym ideały demokracji i praw człowieka, to już wiemy. Nie zawsze wiemy, co to zrobi nam. Odcinek opowiada o strajku wewnętrznym, którego nikt nie lubi, a który …
A co by było, gdyby potraktować stan depresyjny jako część życia? Jako bezpiecznik informujący nas o przegrzaniu systemu. Stany depresyjne i depresja przybierają różne formy, mogą być zaopiekowane w różny sposób, ale …
Żeńskie tryskanie dziś znamy głównie z porno. Jednak ejakulacja kobiet i orgazmy ze strefy G mają długą i bogatą historię. Nim zaczęły grać …
Rzeczy, których nie używamy, bo szkoda. Piękne ubrania, kupione pod wpływem chwili i trzymane na te lepsze okazje. Role, które boimy się porzucić, bo …
Odcinek wychodzi od niemożności powiedzenia czegoś z sensem w starym języku. Oraz od frustracji wynikającej z pewności, że naszych problemów nie rozwiążemy myśląc o nich w ten sam sposób, jak dotychczas. W tle unoszą …
Kim są polskie siłaczki od seksualności? Dziś jest odpytywanie Marty Szarejko z jej drugiej książki poświęconej seksuolożkom, a generalnie – …
Trójkąt, który nie jest o seksie, choć na seks się rzuca. Azot, który okazuje się zaskakującym składnikiem naszego procesu oddychania oraz przemoc, a w zasadzie ujawnienia przemocy, w jej szczególnych odsłonach. Oraz …
Codependency z tytułu zostanie wyjaśnione, a także zagadka, co nam mówią słowiańskie chaty. Wszystko po to, żeby obejrzeć jeden z trudniejszych kawałków związkowej układanki, jakim jest współzależność. Jest ona tym …
Najczęściej na sam dźwięk słowa „grzech” pobłażliwie się uśmiechamy. Oznaczało ono niegdyś robienie „najbardziej złych rzeczy”, ale dziś wydaje się nie mieć tak wielkiego znaczenia. Jednak ta kategoria nadal w nas …
Odcinek tęczowy i zawierający wykiełkowane ziarno zgorszenia. Rozmowa z Sylwią Chutnik, która w wieku dojrzałym, kojarzącym się raczej z totalną rezygnacją z siebie, zdołała zrobić zmianę radykalną. Zmianę, o której …
Zmiana narracji o seksualności polega też na odzyskiwaniu słów. Dlatego oglądam dwa angielskie słowa – afterglow i pillow talk, które nie mając …
Odcinek leniwy, niczym sierpniowe popołudnie i pożywny jak ciasto drożdżowe. Powoli i dużymi literami wyjaśniam Slow Movement, trochę się dziwiąc, a …
Przywołanie do przyjemności jest w istocie wezwaniem do czynów wywrotowych. Niewiele jest przestrzeni w których tak skutecznie możemy pokazać …
Odzyskiwanie spojrzenia na własne ciało, podmiotowość, rozpychanie kanonu zwłaszcza, jeśli on stawia opór. Tym ciałopozytywność jest. A czym nie jest i dlaczego zdjęcia ludzi w różnych rozmiarach, z włosami …
Odcinek pytający o kierunek i pobawiony jasnych rozstrzygnięć. Opowiadam o żeńskości jako energii psychicznej, którą mają wszyscy niezależnie od …
Z jakiego powodu ludzie myślą tak, żeby się nie spocić? Jak obchodzić się z myślami nieuczesanymi, żeby te nie zamieniły się w kołtun? To tylko kilka z pytań, na które próbuję znaleźć odpowiedź w tym odcinku, w …
Zaczynamy od oczywistych zbieżności między kulturą jedzenia, a kulturą seksualności. Nierozwikłany problem negacji słodyczy przez Niedźwiecką, …
Wraz z precyzyjnie dobranym gościem (Piotr Jor Grabowski) oglądamy relacje – otwarte, zamknięte, mono i stereo. Szukamy miejsc na których może zakwitnąć ziarno zdrady. I sprawdzamy, co się dzieje, jak już zakwitnie. …
Namiętność może być definiowana jako doświadczenie szczytowe albo chwilowy atak manii. Zależy kto pyta. Nauka drapie się po głowie, sugerując picie wody zamiast. Ludzie wiedzą swoje, tęskniąc do niej i wzdychając, albo …
Ten odcinek ma na celu pokazanie, że zło w nas nie jest epickie i malownicze. Jest małe, zaabsorbowane sobą i zazwyczaj dość tępe. Uznanie własnych trudnych kawałków nie dość, że umożliwia samoogar, to zmniejsza ochotę …
Wszyscy już wiedzą, że nie szczyt się liczy, a droga. Że pogoń za orgazmami i ich kolekcjonowanie jest w złym guście. Ale może – choć na chwilę i bez …
Naprawdę nie chcesz być Chuckiem Norrisem na starość. Rozmawiam z terapeutą manualnym, który opowiada o kilku tajemnicach ciała, a przy okazji upewni …
Odcinek tylko z tytułu nonsensowny. Wychodzimy od nieznikającej kwestii, jak eksperymentować w seksie, przechodzimy przez subtelności konserwatywnego myślenia, które każdy może w sobie odnaleźć, aby zgrabnie domknąć …
Najpierwszy ze zmysłów i najbardziej podstawowy sposób komunikacji i ekspresji. W dotyku spotykają się tropy wiodące od ciała, psychicznego dobrostanu, zacnych uciech cielesnych i przytomnego ogarniania stresu. Dotyk …
Oczywiście najważniejsza kwarantanna to ta, którą mamy we własnej głowie. To tam jesteśmy w zawieszeniu, w oczekiwaniu na jakąś wielką zmianę, a także w prywatnych ograniczeniach, które zdążyliśmy już wytworzyć. Jak …
Powoli wystawiamy nosy na zewnątrz i rozglądamy się niepewnie, niczym świeżo przebudzone Muminki. Powrót do nowej normalności zaznaczę w podkaście …
Do tej pory śmigaliśmy między zadaniami w mistrzowskim slalomie, nie muskając żadnej tyczki i marzyliśmy o tym, że kiedyś będzie można spokojnie spędzić wieczór z tą ważną osobą, z którą dzielimy życie. Teraz siedzimy w …
Krótka anegdota o czarnowidztwie wprowadza w opowieść o biowładzy i tajnych powodach, przez które seks się nie udaje. Mamy zamknięte drzwi do lasu …
EDIT: ODCINEK POPRAWIONY // Wszędzie nas uczą, jak sobie radzić lepiej. Ze stresem, z emocjami, z pracą i związkiem. Radzenie sobie wygląda jak najważniejsza w życiu kompetencja.W tym odcinku proponuję eksperyment …
Im bardziej grzęźniemy w naszej niepluszowej sytuacji, tym bardziej szukamy mocnych, sprawdzonych punktów odniesienia. By takie odnaleźć i uniknąć efemerycznej mądrości internetów, kuszących oświeceniem już za jeden …
Na zewnątrz może nie dzieje się tak dużo, ale w nas na pewno tak. Łatwiej nam będzie zrozumieć wewnętrzne fenomeny, jeśli pomyślimy o tym szczególnym czasie jako o rytuale przejścia. A konkretnie jako o fazie …
Prawdopodobnie najmniej przyjemny temat, jednocześnie najbardziej aktualny. Bo nie zdołamy zrobić nic, żeby zmienić nieznośne lub powodujące obawy fakty. Siedzieć w domu trzeba, ile to potrwa nie wiadomo, generalnie …
Życie w czasach zarazy jest na pewno bardziej skomplikowane niż w czasach pokoju i dobrobytu. Ale czy jeśli trzymający nas w domach wirus ustąpi, to wrócimy do zupełnie spokojnego świata? Nadal będzie istniało wiele …
Z okazji Dnia Kobiet rozmawiam z Karo Akabal o Kobiecej Mocy i Czarownicach. Nieuchronnie zadajemy pytania o to, czym jest kobiecość i czym jest archetyp Czarownicy. Wychodzi nam wielopiętrowa dyskusja i sterta …
Brak seksu w relacji niejedno ma imię. I to jakie ono jest determinuje dalsze kroki. Bo nie ma uniwersalnej recepty na seksualną pustynię, tak jak nie ma jednego powodu, dla którego to się dzieje. W tym odcinku pokazuję …
Myślenie o tym, co się mówi nie ma u nas długiej i zakorzenionej tradycji. A już myślenie o tym, jak się mówi to prawdziwa ekstrawagancja. W tym odcinku zapraszam do takich właśnie ćwiczeń umysłowych, pokazując, że …
Dziś kolejna rozmowa z żywym człowiekiem. Mówimy o Sztywnym Palu Azji, czyli ołtarzyku pośrodku wioski. Czymże on jest? Idealizacją kochanej osoby. …
Pytanie z tytułu odcinka ma dość prostą odpowiedź, którą usłyszycie w pierwszych kilku minutach. Ale wyjaśnienie z jakie powodu jest właśnie tak i jak można się w tym odnaleźć, będzie wymagało chwili namysłu i …
Odcinek poświęcony masturbacji w którym wyjaśniam nieco swoje podejście do tematów seksowych, ordynarnie nakłaniam do kochania się ze sobą i staram się wytyczyć (przerywaną i nie zawsze widoczną) granicę między dobrą …
Miałam się posprzeczać ze stylistką o terror modowy, ciuchy i wszystkie te tematy, które mogą wam przyjść do głowy, że bym je wniosła rozmawiając z kimś, kto zawodowo pomaga się ubierać. Tymczasem z Moniką Jurczyk …
Dziś będzie krzepiąco i konkretnie. Inteligencja seksualna, czyli podróż od Kim Cattrall do Marty Kleina. Żadne tam rewolucyjne tezy. Kawałek dobrej …
Początek nowego sezonu ma swoje prawa i powinien zacząć się z przytupem. Z tego powodu pierwszy odcinek jest poświęcony najtrudniejszemu z relacyjnych problemów – samotności. Jest do tego marksistowski, co także musiało …
Noworoczne postanowienia są jak komary. Krążą wokół człowieka i nie chcą się odczepić. Czujemy, że musimy stać się jacyś lepsi, porządniejsi tylko z powodu tego, że jeden rok się skończył, a drugi zaczyna. W tym …
Jak człowiek dorasta, to w gruz idą legendy. Najpierw dowiadujemy się, że święty Mikołaj to jednak dziadek. Potem, że z powodu zmian klimatycznych śniegu nie ma i nie będzie. A na koniec pojawia się podkast, który …
Smutek, melancholia, żal to trzy odcienie tej samej emocji. Niechcianej, bo któż chciałby się smucić. Wypieranej, bo nie ma co skupiać się na żalu w …
Odcinek wbrew pozorom nie opowiada o preferencjach seksualnych. Opowiada natomiast o tym, że seks jest jak kaszanka. Tym razem rozwijam temat potrzeb seksualnych, czyli obszar, który dla wielu osób stanowi główny, …
Żarty się skończyły. Tylko Łagodność może coś ocalić. I zupełnie nie chodzi o płakanie na serialach, ani filmy ze zwierzaczkami. Czas zmienić definicję supermocy. Więc jeśli do tej pory utożsamialiście je z twardością, …
Przez kraj nasz przetacza się, co jakiś czas, pozbawiona sensu i treści prawdziwej dyskusja dotycząca edukacji seksualnej. Pozbawiona sensu, ponieważ …
„Co to znaczy – dbać o siebie?” To chyba najczęstsze z pytań w moim gabinecie, zaraz po „Którędy do toalety?” oraz „I co ja mam teraz zrobić?” Nie ma możliwości odpowiedzieć na nie, bez znajomości tajemniczego zaklęcia, …
W naszych głowach siedzą różne rzeczy. Niektóre są naprawdę z kosmosu, albo lepiej – wprost z zoo. Małpa. Osioł. Leniwiec i Jaszczur, to bohaterowie dzisiejszego odcinka. Chociaż powinnam powiedzieć „antybohaterowie”, …
MDM odsłona druga. Panie wiedzą już i Panowie też, że mają MDM. Wiedzą, gdzie i wiedzą także, do czego służy ich hamak. W drugim odcinku podkastu – …
Mięśnie Dna Miednicy. Dekadę temu słyszano o nich głównie przy okazji tajemniczych technik seksualnych albo od bywałych w świecie podróżników, którzy …
Ludzie mają różnie. Uznanie tego faktu może się okazać prywatnym przełomem w procesie dogadywania się ze światem. I z drugim człowiekiem. Bo najczęściej na te różnice reagujemy trudnym do rozplątania węzłem negatywnych …
Podobno jest pierwszym krokiem do atrakcyjności seksualnej. Podobno, jak już to mamy to świat stoi przed nami otworem. Dużo jest pomysłów na samoocenę wyssanych z miętowych cukierków. Jednak, jeśli macie dość poradników …
Ponieważ poprzedni odcinek godząc w słabizny myślenia o miłości okazał się dość mroczny, to postanowiłam nagrać coś wzmacniającego. Dla mnie wzmacniające są konkrety, dlatego dziś podkast o tym jak robić lepiej. Każdy …
Pierwszy pomysł o łączeniu połówek zawdzięczamy Platonowi, ale on jeszcze powstrzymał się od mieszania do tego ciała. Potem było tylko gorzej, bo każdy dodawał coś od siebie - poeci z XII wieku, burżuazja, niuejdż, …
Temat wstydu jest na tyle trudny, że podkast ten nagrywałam dwa razy. Pewno się zawstydziłam, że coś objaśniłam nie tak. Na pewno nie wiedziałam, że scena, którą cytuję pochodzi z Gry o Tron, a nie została wymyślona na …
Niegdysiejszy termin „przekwitanie” opisywał to, co kultura chciała powiedzieć kobietom o ich roli w drugiej połowie życia. Coś, co niegdyś było …
Dziś idziemy do łóżka z wrogiem. Wewnętrzny Krytyk to figura, która opisuje cały zespół myśli i postaw, jakie podejmujemy wobec siebie i otoczenia. Wciśnie się wszędzie i wszystko go interesuje. Nie ma metody, żeby go …
Macierzyństwo i seksualność, a w zasadzie prosty fakt, że dzieci biorą się z seksu i że matki są istotami seksualnymi i cielesnymi, nadal budzi kontrowersje i wiele skrajnych emocji. Oswajanie seksualności matek …
Złość – jedna z piękniejszych emocji, jakich można doświadczać. Uwielbiam złość i postaram się pokazać wam, że to genialna sprawa i są z niej same plusy. Pod warunkiem, że wiesz co robić, a nie urywasz ludziom łby, albo …
Są jak okrąg narysowany kredą dookoła ciebie. W środku może być magiczny pentagram jeśli chcesz, ale w każdym przypadku robią to samo – chronią. Granice. Ten temat jest tak ważny i powoduje w naszym życiu tyle zamętu, …
O orgazmach powiedziano tyle bzdur, zmieszanych z prawdziwą prawdą, do tylu idiotycznych teorii posłużyły, że naprawdę musiałam chwilę się zadumać, żeby wymyślić dla Was coś świeżego. Ale postarałam się, bo dochodziły …
Klasyk powiedział, że jest najwyższą formą zaufania. Tak naprawdę jest zaledwie strategią na przetrwanie, którą podnieśliśmy do rangi kultu. …
Styl ludzkiej reakcji na negatywne bodźce przyczynił się do naszego sukcesu ewolucyjnego. Ponieważ jesteśmy znakomici w rozpoznawaniu zagrożeń …
O Zmierzchu #10 - Jak robić zmiany z głową?
Wszyscy chcą zmian, nikt nic nie zmienia. Najwyżej biegamy dookoła, jak kurczaki bez głowy, złorzecząc, że nic się nie dzieje. Zmiana to nie jest prosta sprawa i warto …
Receptywność może brzmieć zagadkowo, dopóki nie poczuje się jej prostoty i naturalności. Jeśli zdarzyło wam się szukać odpowiedzi lub wskazówek, które by były zgodne z wami, chociaż na starcie nie wiedzieliście, czego …
Kobiety mogą się już rozwijać seksualnie. A nawet powinny, sądząc po tym, co jest nam mówione. Niestety trochę zbyt rzadko mówione jest o powodach tego rozwoju. One zaś są bardzo ważne, bo zdeterminują nie tylko …
OZ #7 kochaj swoje ciało na wiosnę. A potem przez cały rok. Przy okazji saharyjskich upałów i odsłaniania fragmentów ciała zadajemy sobie odwieczne pytania o adekwatność naszej fizycznej powłoki. Czy aby się nada na ten …
Pieniądze. Dżentelmeni o nich nie rozmawiają. Może dlatego, że ci, którzy wymyślili to powiedzenie, zazwyczaj nie musieli się o nie martwić. My zaś potrzebujemy rozmawiać o pieniądzach, bo dla nas temat niezależności …
Dziś jest o fizjologicznej reakcji na stres i jej wpływie na nasze ciało. Tym wpływie, który powoduje, że z czasem przestaje nam wychodzić. …
Audycja wyczerpująco i bez litości odpowiada na fundamentalne pytanie - Z jakich powodów nie wychodzi nam w seksie? Oczywiście, oszczędzając na prostych rozwiązaniach. Przy okazji obala kilka mitów. Pierwszy - że …
Przyjemność to jakość, która pozornie jest wszędzie, ale tak naprawdę bardzo trudno ją odnaleźć. Szukamy jej, gdzie się da. W doświadczeniach, w seksie i niezwykle często przeżywamy zawód, bo dużo łatwiej nam sobie …
Ciąg dalszy podkastu o emocjonalnych podstawach normalnego życia. Dziś rozprawiamy się z mitem, że emocje to słabość. Przeciwnie, emocje są naszą osobistą sygnalizacją świetlną. Czasem trudno to przyjąć do wiadomości, …
Ludzie nie ufają emocjom, bo tak zostali nauczeni. Tymczasem ich zrozumienie i przyjęcie to nie tylko gigantyczna ulga i dowód na to, że nie …
Are you the creator of this podcast?
and pick the featured episodes for your show.
Connect with listeners
Podcasters use the RadioPublic listener relationship platform to build lasting connections with fans
Yes, let's begin connectingFind new listeners
Understand your audience
Engage your fanbase
Make money