Podcast dla administratorów IT zainteresowanych zagadnieniem budowy sieci i jej bezpieczeństwa.
•5:35
Włamanie do banku – bezpieczeństwo danych w 5 krokach
Podstawowe 5 kroków do zabezpieczenia danych w każdej firmie:
Posiadaj centralną bazę informacji o użytkownikach Zazwyczaj stosowane jest Active Directory firmy Microsoft i systemy Radius zsynchronizowane z AD. Są też inne: baza gości, baza urządzeń prywatnych i inne.
Dzięki temu będziesz mógł użyć tej bazy do dalszych kroków zabezpieczania danych.
Stosuj identyfikację i rozliczalność w dostępie do sieci komputerowej i systemów Typowym mechanizmem jest zastosowanie uwierzytelniania do sieci wg standardu 802.1x, oraz do systemów. Najbezpieczniej jest stosować, uwierzytelnianie w opraciu o certyfikaty przechowywane w specjalnym module sprzętowym. Stosując takie mechanizmy wiesz jaki użytkownik, o której godzinie i w jakim miejscu się podłączył. Jeżeli nie jesteś gotowy na wdrożenie 802.1x, są alternatywne metody, opiszę je szczegółowo w dalszych artykułach.
Nawet przekupiony przez Bolka pracownik nie zrobi nic… przynajmniej nie bez Twojej wiedzy.
Ogranicz dostęp użytkowników jedynie do wymaganych zasobów Wymaganie zapewniane jest najczęściej poprzez implementację polityk bezpieczeństwa na przełącznikach dostępowych, oraz firewall’u centralnym.
Bolek miałby trudne zadanie, gdydyby ta zasada była stosowana w banku przedstawionym w historii. Komputer z placówki banku nie powinien mieć dostępu bezpośrednio do bazy danych.
Zacznij od stosowania urządzeń zabezpieczających, jak NGFW (next generation firewall) Narzędzia tego typu pomagają w implementacji polityk ograniczania ruchu zgodnie z wprowadzanymi zasadami, w tym również na poziomie aplikacyjnym. Możemy określić którzy użytkownicy oraz jakie aplikacje mają dostęp do poszczególnych systemów.
Dzięki takim ograniczeniom, podanie się przez Bolka za któregokolwiek z pracowników nie dałoby mu dostępu do wszystkich danych i systemów.
Posiadaj spisane zasady bezpieczeństwa dostępu do zasobów i akceptację osób decyzyjnych w firmie Gdy będziesz podwyższał poziom bezpieczeństwa danych, szybko się okaże, że jest to również utrudnienie dla użytkowników. Jeżeli nie będziesz miał na tym etapie formalnie spisanych zasad i akceptacji kluczowych osób zarządzających firmą, spotkasz się z presją tworzenia wyjątków.
Taki scenariusz widziałem wielokrotnie, gdzie słuszna idea podwyższania bezpieczeństwa, nie została w praktyce prawidłowo zaimplementowana.