Żywa ulica to projekt, który wprowadza tymczasowe zmiany organizacji ruchu na ulicach, aby sprawdzić nowe rozwiązania transportowe. Wypraszane są samochody, a ich miejsce zajmują meble miejskie i realizacje skonstruowane z drewna i palet. Wszystko to służy mieszkańcom: aby miejsca parkingowe mogły posłużyć za przestrzeni aktywności społecznej.
2:00 Czym jest Żywa Ulica?
6:55 Jak zdobyć zaufanie mieszkańców?
12:23 Jak zmienić swoje podwórko?
18:43 Jak wyglądają konsultacje społeczne?
25:00 Co sprawia, że ulica tętni życiem?
33:02 Basia Celebucka o wrocławskiej Żywej Ulicy
O społecznym aspekcie Żywej Ulicy opowiedziała mi Iga Kalbarczyk. Projekt jest interdyscyplinarny, łączący urbanistykę, architekturę i konsultacje społeczne - Iga jest socjolożką i zajmuje się kontaktem z mieszkańcami. Proces zmiany ulic wymaga bowiem nie tylko technicznej sprawności w budowaniu tymczasowych konstrukcji parkletów, ale przede wszystkim - chodzi o wytłumaczenie tych zmian i zebranie opinii mieszkańców miejskich przestrzeni.
Iga Kalbarczyk prowadzi realizacje Żywej Ulicy w takich miastach jak Dąbrowa Górnicza, Warszawa, a nawet rosyjski Kaliningrad. My spotkaliśmy się w Stolicy, w Kuchni Konfliktu, aby porozmawiać o tym jak zmienić ulice miasta i wspólnie z mieszkańcami tworzyć dobrą przestrzeń publiczną.
Później dowiemy się jak żywa ulica wydarzyła się we Wrocławiu - podczas Europejskego Dnia Zrównoważonej Mobilności parklety stanęły w centrum miasta, wokół Placu Kościuszki. O wrocławskiej realizacji opowie koordynatorka żywej ulicy w naszym mieście, Basia Celebucka.
Educational
Interesting
Funny
Agree
Love
Wow
Are you the creator of this podcast?
and pick the featured episodes for your show.
Connect with listeners
Podcasters use the RadioPublic listener relationship platform to build lasting connections with fans
Yes, let's begin connectingFind new listeners
Understand your audience
Engage your fanbase
Make money