Cover art for podcast تهران اسکین

تهران اسکین

404 EpisodesProduced by berkehWebsite

با تهران اسکین ، هر روز جدیدترین اخبار پوست و زیبایی و لیزر گوش کنید

8:31

رشد مو در چند مرحله انجام مى شود؟


انقلاب بزرگی در علم زیست شناسی رخ داده است. دانشمندان با استفاده از ابزارهای قدرتمند جدید، در حال یادگیری زبان های پیچیده شیمیایی بدن هستند و بدین ترتیب هر روز در حال کشف درمان های جدید برای ریزش مو شدید می باشند. برخی از این درمان های جدید مانند درمان سرطان، هنوز تا آنجا آماده نشده اند که به مرحله عمل برسند و نیاز به بررسی های بیشتری دارند؛ اما خبر خوب اینست که این درمان های جدید همگی در راهند.

در 5 تا 7 گذشته، درک جدیدی از ریزش مو برای دانشمندان اتفاق افتاده است. این امر سبب شده که پیشرفت های بزرگی در سطح تحقیقات اولیه دانشمندان صورت گیرد. این تحقیقات به قدری پیشرفته است که حتی می توان این امکان را برای افراد بی مو نیز میسر کرد که مو در بیاورند. واقعیت این است که مو به درستی عمل می کند، این عملکرد سر است که مختل می شود. با نگاهی نزدیک انداختن به فولیکول مو، درمی یابیم که یکی از جالب ترین ارگان های بدن محسوب می گردد. فولیکول مو یک ویژگی منحصر به فرد و غیر معمول دارد: خود بازسازی کننده است.

فولیکول های مو دقیقا زیر سطحی ترین لایه پوست زیست می کنند. آن ها در سراسر نقاط بدن شما، البته خوشبختانه به غیر از لب ها، کف دست ها و پاها، وجود دارند.

در پایه فولیکول، پیاز مو وجود دارد که در آن سلول های ماتریکس به سرعت در حال رشد و تکثیرند و رفته رفته تبدیل به مو می شوند.

اندکی بالاتر از فولیکول، ویژگی مرموزی به نام برآمدگی (bugle) وجود دارد. برآمدگی در غلاف خارجی، در ورودی ماهیچه پیلی قرار گرفته است. این قسمت گونه های مختلفی از سلول های بنیادی را شامل می شود که کل فولیکول مو را با سلول های جدید تشکیل می دهد و همچنین به بهبود زخم ها کمک می نماید. هنگامی که این برآمدگی مجموعه مناسبی از سیگنال های شیمیایی را دریافت می کنند، سلول های خود بازسازی کننده تقسیم می شوند. این سلول ها همانند سلول های معمولی تقسیم نمی شوند که هر قسمت به سلول جدیدی تبدیل شود. تنها برای نیمی از سلول های بنیادی فولیکول این اتفاق می افتد و نیمه دیگر به یک سلول بنیادی جدید جهت بازسازی در آینده مبدل می گردد. رشد مو در چندین مرحله مجزا اتفاق می افتد که “سیکل رشد مو” نامیده می شود: مرحله رشد فعال (آناژن)
شروع رشد مو با مرحله رشد فعال است. این قسمت طولانی ترین مرحله حیات بوده و برای مثال در مورد موی سر 2 تا 6 سال (به طور متوسط 4 الی 5 سال) طول می کشد. در این مرحله، مو دائما بلندتر شده و لذا هر چقدر این مرحله طولانی تر باشد، طول مو هم بیشتر می گردد. در حقیقت طول مدت مرحله آناژن مشخص کننده اندازه مو است. مرحله آناژن برای موهای بدن، ابرو، مژه 30 تا 45 روز است و به همین دلیل است که این موها از حد مشخصی بلندتر نمی شوند. دلیل اینکه موهای برخی افراد از مقدار مشخصی بیشتر رشد نمی کند نیز کوتاه بودن مدت زمان مرحله آناژن در موهای این افراد است.

موی در حال رشد سر در سال های آخر عمر خود به تدریج دچار تباهی شده و با طی مراحل بعدی در عرض چند ماه با یک موی جدید جایگزین می شود. در حالت عادی 90 تا 95 در صد موهای سر در مرحله رشد فعال قرار دارند.
مرحله اگزوژن
در این مرحله از رشد، شفت های جدید مو به شفت های قدیمی فشار وارد کرده و آن ها را از داخل پوست خارج می کنند.
مرحله پایان رشد فعال (Anagen finished)
در این مرحله، موهای جدید به سطح پوست رسیده و رشد می کنند. در این مرحله، شفت مو به طور کامل رسیده و بالغ می شود.
مرحله استراحت (کاتاژن)
مرحله استراحت پس از فاز آناژن رخ می دهد که در طی آن رشد مو متوقف و سلول ها دچار تباهی می گردند. طول این مرحله در موهای سر 2 الی 3 هفته بوده و حدود 3% موهای سر در این مرحله به سر می برند.
مرحله ریزش (تلوژن) مرحله ریزش مو، قسمت پایانی سیکل رشد مو بوده که در مورد موهای سر 2 تا 3 ماه طول می کشد ولی مدت آن در موهای مناطق دیگر بدن طولانی تر است. حدود 10 الی 15 در صد از موهای سر در این مرحله قرار دارند.

مو در انتهای این مرحله به شکل گرز در آمده، به تدریج کوتاه شده، به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت به طور خود به خود و یا در اثر فشار و کشش (مانند شانه زدن و حمام کردن) می ریزد. از آنجایی که موهایی که در این مرحله می ریزند دارای یک قسمت گرز مانند در انتهای خود هستند، لذا اکثر افراد تصور می کنند که مو با ریشه اش افتاده است؛ در حالی که این عقیده صحت ندارد و بخش زنده و زایای مو هم چنان در پوست باقی مانده و ساقه مو را تولید می کند. ساقه موی جدید شروع به رویش کرده و این چرخه در طول عمر یک فرد به طور مرتب تکرار می گردد. باتوجه به عوامل گوناگون، به طور طبیعی 50 تا 150عدد از این موها در طول روز می ریزند.

Educational emoji reaction

Educational

Interesting emoji reaction

Interesting

Funny emoji reaction

Funny

Agree emoji reaction

Agree

Love emoji reaction

Love

Wow emoji reaction

Wow

Are you the creator of this podcast?

Verify your account

and pick the featured episodes for your show.

Listen to تهران اسکین

RadioPublic

A free podcast app for iPhone and Android

 • User-created playlists and collections
 • Download episodes while on WiFi to listen without using mobile data
 • Stream podcast episodes without waiting for a download
 • Queue episodes to create a personal continuous playlist
RadioPublic on iOS and Android
Or by RSS
RSS feed
https://anchor.fm/s/852dd90/podcast/rss

Connect with listeners

Podcasters use the RadioPublic listener relationship platform to build lasting connections with fans

Yes, let's begin connecting
Browser window

Find new listeners

 • A dedicated website for your podcast
 • Web embed players designed to convert visitors to listeners in the RadioPublic apps for iPhone and Android
Clicking mouse cursor

Understand your audience

 • Capture listener activity with affinity scores
 • Measure your promotional campaigns and integrate with Google and Facebook analytics
Graph of increasing value

Engage your fanbase

 • Deliver timely Calls To Action, including email acquistion for your mailing list
 • Share exactly the right moment in an episode via text, email, and social media
Icon of cellphone with money

Make money

 • Tip and transfer funds directly to podcastsers
 • Earn money for qualified plays in the RadioPublic apps with Paid Listens